EDITOR@SPORTSMONTHLY.CO.KE +254 721 338 556

Coast, North Eastern aspirants hand in nomination papers as nomination exercise rolls out

Aspirants from Mombasa, Kilifi, Kwale, Taita Taveta, Wajir and Garissa counties have submitted their nomination forms to the FKF Electoral Board ahead of the upcoming elections.

This as the six-day nomination period kicked off on Thursday, February 13, 2020, at FKF House, Goal Project.

Among candidates who submitted their documents are South Coast Branch Secretary Lilian Kazungu, who will be contesting the chairperson’s position alongside Dickson Ang’ore and Hassim Akhoje, who also came before the board’s secretariat.

“I believe I have what it takes to be the incoming FKF Mombasa County Branch Chairperson,” said Lilian Kazungu.

“The nomination process has been flawless. I am confident that the board will conduct a free and fair election,” she added.

Tuesday will see aspirants from Mandera, Marsabit, Isiolo, Meru, Tharaka Nithi, Embu, Kitui, and Machakos present their papers to the board, while on Wednesday, aspirants from Makueni, Nyandarua, Nyeri, Kirinyaga, Murang’a, Kiambu, Turkana, and West Pokot will have their day.

The deadline for submission of relevant documents is Tuesday, February 18, 2020, after which the Board will publish a preliminary list of candidates on February 21, 2020.

County elections have been scheduled for Saturday, March 14, with the national elections slated for Friday, March  27, 2020.

Nomination Schedule

Thursday, February 13, 2020

Mombasa (9 am), Kwale (10 am), Kilifi (11 am), Tana River (12 noon), Lamu (2 pm), Taita Taveta (3 pm), Garissa (4 pm), Wajir (5 pm)

Friday, February 14, 2020

Mandera (9 am), Marsabit (10 am), Isiolo (11 am), Meru (12pm), Tharaka Nithi (2 pm), Embu (3 pm), Kitui (4 pm), Machakos (5 pm)

Saturday, February 15, 2020

Makueni (9 am), Nyandarua (10 am), Nyeri (11 am), Kirinyaga (12 pm), Murang’a (2 pm), Kiambu (3 pm), Turkana (4 pm), West Pokot (5 pm)

Sunday, February 16, 2020

Samburu (9 am), Trans Nzoia (10 am), Uasin Gishu (11 am), Elgeyo Marakwet (12 pm), Nandi (2 pm), Baringo (3 pm), Laikipia (4 pm), Nakuru (5 pm)

Monday, February 17, 2020

Narok (9 am), Kajiado (10 am), Kericho (11 am), Bomet (12 pm), Kakamega (2 pm), Vihiga ( 3 pm), Bungoma (4 pm), Busia (5 pm)

Tuesday, February 18, 2020

Siaya (9 am), Kisumu (10 am), Homabay (11 am), Migori (12 pm), Kisii ( 2 pm), Nyamira ( 3 pm), Nairobi West (4 pm), Nairobi East (5 pm)

 



Coast, North Eastern aspirants hand in nomination papers as nomination exercise rolls out

Write a comment below

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*